جستجو
برگشت به همه

نازک ترین ساعت های جهان

نازک ترین ساعت های جهان

 

در طول تاریخ، صنعت ساعت سازی روز به روز رشد پیدا کرد تا جایی که امروزه ساعت مچی یکی از اصلی ترین لوازم جانبی برای هر فرد محسوب می شود. البته این قاعده شامل همه ی ساعت های مچی، هوشمند،کلاسیک و ... نیز می شود.

دنیای ساعت، دنیای خلاقیت است و همیشه طراحان به دنبال راهی جدید برای هیجان در آن هستند تا مشتریان خود را به چالش بکشند و رقابتی جدید را در این صنعت آغاز کنند. شرکت ها و طراحان ساعت روز به روز ایده هایی نو را وارد این عرصه کرده اند. یکی از چالش های جذاب، رقابت برندهای سرشناس برای طراحی و ساخت نازک ترین ساعت جهان است. وقتی قرار است نازک ترین ساعت مچی را تولید کنند، لازم است تا تغییرات اساسی در بیشتر اجزاء ساعت اعمال شود. اولین بخش این تغییرات، بازنگری یا طراحی موتوری با عملکرد بهتر و ضخامتی کمتر است. به عبارت دیگر موتور ساعت می بایست شامل ویژگی هایی نظیر: عملکرد دقیق، نمایشگرهای خاص و ظاهری زیبا باشد. از طرف دیگر استفاده از منبع انرژی نظیر باتری نازک نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. موضوع دیگر پر اهمیت در ساخت چنین ساعتی استفاده از اجزای فلزی دارای استحکام مطلوب و ضخامت کم است. همچنین استفاده از شیشه های ضد خش با مقاومت در برابر فشار نیز چالش دیگر پیش روی این تولید است. در ادامه به بررسی سه رتبه برتر از نازک ترین ساعت هایی که تاکنون طراحی و ساخته شده اند خواهیم پرداخت.

 

رتبه سوم: بولگاری اُکتو فینیسیمو توربیلون (Bvlgari Octo Finissimo Tourbillon)

در نمایشگاه بازل سال 2018 (Basel World)، بولگاری با عرضه اُکتو توربیلون، دو رکورد باریکترین ساعت اتوماتیک و نازک ترین ساعت مچی توربیلیون  جهان را با قطر 3.9 میلی متر به نام خود ثبت کرد. این دستاورد بیانگر تسلط بولگاری در هنر تولید ساعت مچی است و نمادی از ظرافت و زیبایی و پیچیدگی در هویت این برند را به نمایش می گذارد. ساعت مچی بولگاری اُکتو فینیسیمو توربیلون اتوماتیک، یک شاهکار واقعی است. ساختار قاب این ساعت، هشت ضلعی است که نیمی از آن از طلای سفید و نیمی از آلومینیوم ساخته شده است و نشان بولگاری به وضوح روی صفحه ی آن دیده می شود. تمایز در طرح بند و صفحه و همچنین اسکلتون بودن از بارزترین ویژگی های این ساعت است.

 

 

رتبه دوم: پیاژه آلتیپلانو اُلتیمت (Piaget Altiplano Ultimate)

پروژه نازک ترین ساعت جهان به عنوان یک ایده جاه طلبانه برای پیاژه مطرح شد. پیاژه برخی از بهترین مهندسین، ساعت سازان و طراحان خود را جمع کرد و سؤال ساده ای را مطرح کرد: "چگونه می توان ضخامت را تا حد امکان کاهش داد، در حالی که هیچ گونه لطمه ای به کیفیت و جذابیت آن وارد نشود "؟

راز باریکی این ساعت این است که پیاژه با تلفیق قاب و موتور یک بدنه واحد ایجاد کرده. به عبارت دیگر با حذف شدن قطعات مازاد موتور، قاب ساعت و موتور یکپارچه شده اند تا حتی در دهم میلیمتر هم صرفه جویی شود. پیاژه آلتیپلانو اُلتیمت، که نازک ترین ساعت مچی اتوماتیک جهان با ضخامت 2.0 میلی متر است؛ نتیجه تلاش های بی وقفه تیم پیاژه (Piaget) است که در طرح و رنگ و حتی جنس بند متنوع تولید شد. موتورهای کوچک و بزرگ موجود روی صفحه ی آن به زیبایی و دقت نظر بالایی در کنار هم قرار گرفته اند و شما قطعاً شاهد ظرافت بی نظیری در آن خواهید بود. نشان پیاژه نیز در موقعیت ده قرار گرفته است. 

 

 

رتبه اول: ژژلوکولتر مستر اولترا سین (Jaeger LeCoultre Master Ultra Thin)

باور بسیاری از مردم این است که پیاژه نازک ترین ساعت دنیا را تولید کرده در حالی که ژِژِ لوکولتر در سال 2013 موفق به تولید مدل فوق العاده نازکی به قطر 1.85 میلی متر شد که دارای نازک ترین موتور جهان است. بنابراین با این تولید یک قدم از بقیه ی ساعت ها در این چالش جلوتر افتاد. ژِژِ بر خلاف دو مدل قبلی به صورت اتوماتیک عمل نمی کند و حرکت آن بصورت مکانیکی است. این ساعت در چندین مدل به بازار عرضه شد. در یکی از مدل های آن از سنگ های قیمتی و با ارزشی استفاده شده که جلوه ی ساعت را بر روی دستان مخاطب بیشتر می کند. بند آن نیز به شکل متفاوتی ظاهر شده که قفل آن تلفیقی است از قفل های پروانه ای و سگکی. ظرافت و نازکی این ساعت باعث می شود که تعادل بیشتری با مچ دست داشته باشد.

 

نویسنده:نسترن توکلی

نظرات
نظر خود را وارد نمایید. بستن